Image

Lulebo-försäljning JO-anmäld

JURIDIK Lulebo sålde nyligen 200 lägenheter till Igeln Fastigheter (ett dotterbolag till byggföretaget Nåiden). Nu JO-anmäler en av hyresgästerna Lulebos agerande.
Publicerad den 8 Maj 2009

Anmälaren är kritisk till att hyresgästerna fick reda på försäljningen så sent att det inte finns möjligheter för dem att bilda en bostadsrättsförening och ta över fastigheterna själva, skriver Norrländska Socialdemokraten.

″Då vill vi pröva om Lulebos styrelseordförande Kjell Mickelsson mörkat affären för att hindra ett eventuellt bildande av bostadsrättsförening″, står det bland annat i anmälan, enligt tidningen.

- Nicklas Tollesson
nicklas@fastighetssverige.se

Relaterade artiklar

Ämnen

Senast från Fastighetssverige Plus

Resultatet av AMF Fastigheters experiment med kontorslabbet

Bolag Det har gått lite mer än ett år sen AMF Fastigheter flyttade sitt kontor till Mood gallerian och från start var ambitionen att ta reda på hur framtidens kontor kan utvecklas. Man ska kort sagt laborera fram hur det kan se ut. Hanna Mossfeldt som är arbetsplatsstrateg på bolaget berättar nu om vad de kommit fram till med hjälp av Göteborgs Universitet och Handelshögskolan i Stockholm.

Läs mer

Mer om Fastighetssverige Plus


Lokalnytt Lokalnytt.se - Hitta ditt nya drömkontor idag. Tusentals lediga lokaler inom hela Sverige.
Nordic Property News Nordic Property News reports the latest news from the Nordic real estate market with an international newsletter every weekday.

Mer från Fastighetssverige