Wihlborgs har tecknat ett hyresavtal med Länsförsäkringar Skåne som innebär att de lämnar sina nuvarande kontorsytor på Lugna gatan vid Stadshuset för att flytta in på 5 200 kvadratmeter i Gängtappen.
– Vi är mycket glada och stolta över att Länsförsäkringar fortsätter sitt långvariga samarbete med Wihlborgs när de nu väljer att byta lokaler, säger Anders Jarl, vd för
Wihlborgs Fastigheter.
Fastigheten Gängtappen byggdes 1958 som huvudkontor till Kockums och är ett landmärke i Malmö med sina 15 våningar och annorlunda form. Den nuvarande hyresgästen, Saab Kockums, flyttar efter årsskiftet sin verksamhet till en annan av Wihlborgs fastigheter på Dockan.
– Vi kommer att totalrenovera Gängtappen som fortsatt blir en modern fastighet med mycket historia i väggarna. Och eftersom Länsförsäkringar hyr sex våningar finns det nu åtta våningar kvar att hyra för intresserade företag, avslutar Anders Jarl.
Susanne Petersson är vd för Länsförsäkringar Skåne:
– Vi växer i Skåne och vår etablering i Kockumshuset ligger i linje med vår satsning på den expansiva Malmömarknaden. Och Kockumshuset är en ikon i Malmös stadsbild. Byggnaden är ett landmärke för tidlös arkitektur, kvalitet och stabilitet samtidigt som den erbjuder oss utrymme för framsteg i kunskapssamhället.
– Detta knyter väl an till vad vi står för. Dessutom är vi mycket nöjda med vårt mångåriga samarbete med hyresvärden Wihlborgs. De är lyhörda för våra krav på hög effektivitet, modern IT-struktur och kvalitet.
Uthyrning Mindre antal kvadratmeter och bort från de mest centrala delarna av stan. Det är förslaget från Riksrevisionen, när de nu rekommenderar regeringen att tydligare styra myndigheterna mot mindre och billigare kontorslokaler. Fastighetssverige har kartlagt fastighetsägarna till de stora och medelstora myndigheternas huvudkontor, den totala hyrda ytan och årshyran.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.