Handelsområdet ligger vid södra infarten till Landskrona och hyser många stora aktörer. Jula flyttar in i Dollarstores gamla lokaler och får Willys som närmsta granne.
– Skåneregionen är viktig för oss och vi har redan etablerade varuhus i Eslöv, Hyllinge, Helsingborg, Lund, Löddeköpinge och Malmö. Nu stärker vi vår närvaro ytterligare och ser fram emot att välkomna kunderna till ett nytt varuhus i Landskrona, säger Johan Sjöhagra, CEO Jula.
Det nya varuhuset blir drygt cirka 2 500 kvadratmeter stort, med ett sortiment på runt 15 000 artiklar.
– Vi är mycket glada över att välkomna Jula till Landskrona och Infartens Handelsområde. Etableringen är ett resultat av Landskrona kommuns framgångsrika arbete med att skapa goda förutsättningar för handel och industri. Julas etablering har varit särskilt efterfrågad och är ett förstklassigt tillskott för både kommunen och dess omgivning, säger David Mårtensson på Mims Invest.
– För Jula är expansion en nyckel till framgång. Vår fortsatta satsning på nya varuhus och handelns utveckling speglar styrkan i vårt koncept och vår förmåga att möta kundernas behov. Med ett brett sortiment till låga priser ser vi fram emot att välkomna alla kunder till ett inspirerande varuhus. Vi värdesätter den personliga närheten som fysisk handel erbjuder och tror att vår satsning i Landskrona kommer att öka områdets attraktivitet och driva handeln framåt, avslutar Johan Sjöhagra.
Presenteras av H2M Fastighetsteknik, en del av CBRE
Presenteras av Pattern Geographic
Bolag En utvärdering får visa huruvida NCC ska behålla affärsområde industri inom koncernen – eller sälja det. Samtidigt är Tomas Carlsson, vd NCC, tydlig med att bolaget kommer att kontakta både industriella och finansiella aktörer, främst i Europa och USA.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.