Fastigheten säljs av Peab och är en förlängning av det samarbetsavtal parterna tecknade år 2000. Fastigheten har en lagakraftvunnen detaljplan med möjlighet att uppföra 86 bostäder i storlekarna ett till fem rum och kök. Kvarteret Havsprinsen ligger i anslutning till marinan inom Dockan i västra Malmö.
– Förvärvet av Havsprinsen ligger i linje med vår ambition att öka antalet byggrätter i Malmö. Det ger oss möjlighet att utveckla attraktiva bostäder mitt mellan hav och stad, säger Susanne Persson, regionchef på JM region syd.
Uthyrning Mindre antal kvadratmeter och bort från de mest centrala delarna av stan. Det är förslaget från Riksrevisionen, när de nu rekommenderar regeringen att tydligare styra myndigheterna mot mindre och billigare kontorslokaler. Fastighetssverige har kartlagt fastighetsägarna till de stora och medelstora myndigheternas huvudkontor, den totala hyrda ytan och årshyran.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.