De förvärvade byggrätterna ligger inom detaljplan Linnéan i Järvastaden, Solna kommun och har en lagakraftvunnen detaljplan som möjliggör utveckling av cirka 360 bostäder. Byggrätterna förvärvas inom ett avtal som tecknades mellan JM och Vasakronan 2006. Förvärvet kommer att redovisas inom affärssegment JM Bostad Stockholm under det första kvartalet 2021.
– Solna är en attraktiv kommun och vi är mycket glada att kunna stärka vår position med ytterligare byggrätter i Järvastaden, säger Malin Lindskog, regionchef JM Stockholm Nord.
Området Järvastaden är beläget i de norra delarna av Solna och Sundbyberg, invid naturreservatet Igelbäcken och cirka tio minuter med tåg till Stockholm city. Järvastaden har utvecklats successivt sedan 2006 och JM planerar nu projekten Gulmåran/Svärdsliljan med planerad säljstart för första etappen hösten 2021.
Bolag Bonava har levererat sin rapport för första kvartalet 2025 och vd och koncernchef Peter Wallin höll, tillsammans med vice vd och CFO Jon Johnsson, en presentation av siffrorna, utmaningarna och riktningen framåt för bolaget. – Vi hoppas kunna avsluta en intressant pipeline av B2B-produkter under 2025, säger Peter Wallin.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.