I det nya området Ingenting i Solnas södra kant startar HSB nu försäljningen av brf Diktaren, med gångavstånd till Mall of Scandinavia, Vasastan och Hagaparken.
Brf Diktaren består av en sju våningar hög del med en indragen översta terrassvåning. Byggnaden flankeras av två stycken fem våningar höga flyglar. Totalt byggs 120 lägenheter om 1-5 rum och kök. I fastigheten kommer även en förskola att inrymmas.
– Brf Diktaren bjuder våra medlemmar på både design, läge och livskvalitet. En riktigt bra kombination, säger Anders Svensson, vd för HSB Stockholm.
– Arbetet med att bygga brf Diktaren är redan påbörjat och inflyttning sker redan om cirka ett och ett halvt år, något vi hoppas blir uppskattat av köparna, säger Peter Lundmark, affärsområdeschef försäljning och eftermarknad på HSB Bostad.
Inflyttning är planerad till 2018.
Bygg/Arkitektur Jenny Mäki återvänder nu till White Arkitekter i och med att hon tar plats på byråns Göteborgskontor. Med några av Nordens mest uppmärksammade stadsutvecklingsprojekt i ryggen tar hon och byrån sikte på framtidens arkitektur – både ute i stora världen och, om Jenny Mäki själv får välja, även i Göteborg. Fastighetssverige har talat med Whites nygamla affärsutvecklare och arkitekt.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.