I somras påbörjade Wallenstam byggnationen av drygt 400 nya lägenheter i Årstaberg. En nybyggnation som utöver bostäder även tillför ett varierat utbud av butiker och service i entréplan och där Hemköp planerar sin butiksöppning till i slutet av 2026.
– Butiken får ett fantastiskt läge och dessutom i ett område där vi vet att kunderna efterfrågar en Hemköpsbutik. Vi ser fram emot att tillhandahålla en butik fylld med ett brett utbud av färskvaror, inspiration och matglädje i Årstaberg, som står inför en spännande utveckling framöver, säger Anders Rovér, etableringschef på Hemköpskedjan.
– Hemköp är ett välkommet tillskott till vår nybyggnation i Årstaberg, ett kvarter som färdigställer utvecklingsprojektet väster om Årstabergs station. Här har under de senaste åren tillförts nya bostäder, förskola, grundskola och inom kort en ny kvarterspark. En fin utveckling som vi är både glada och stolta över att vara en del av, säger Mathias Aronsson, regionchef Stockholm och vice vd för Wallenstam.
Inom Hemköp finns totalt cirka 200 butiker runt om i Sverige. Hemköp ingår tillsammans med Tempo i Hemköpskedjan som är en del av Axfood AB.
Bolag Bonava har levererat sin rapport för första kvartalet 2025 och vd och koncernchef Peter Wallin höll, tillsammans med vice vd och CFO Jon Johnsson, en presentation av siffrorna, utmaningarna och riktningen framåt för bolaget. – Vi hoppas kunna avsluta en intressant pipeline av B2B-produkter under 2025, säger Peter Wallin.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.