Image

Första spadtaget för bostäder i Märsta

Bostäder På torsdag tas det första spadtaget för Rikshems nyproduktion av lägenheter i området Norrbacka i Märsta.
Publicerad den 18 Maj 2015

I området Norrbacka centralt i Märsta uppför Rikshem 30 bostadsrättslägenheter i ett fyravåningshus. Inflyttning är planerat under början av 2016.

Närvarar gör Lars Bryntesson (S), kommunstyrelsens ordförande i Sigtuna, Ilija Batljan, vice vd och chef för affärsutveckling på Rikshem och Peter Olausson, fastighetschef på Rikshem i Sigtuna och Märsta.


- Henrik Ekberg
[email protected]

Ämnen

Rikshem AB på Branschguiden

Rikshem är ett av Sveriges största privata fastighetsbolag. Vi äger, förvaltar och utvecklar bostäder och samhällsfastigheter i utvalda kommuner. Där erbjuder vi tryggt, trivsamt och flexibelt boende i attraktiva lägen. Rikshem ägs av Fjärde AP-fonden och AMF. Läs mer på rikshem.se

Läs mer om Rikshem AB på Branschguiden

Senast från Fastighetssverige Plus

Thedéen: "Hushållen ska inte hoppas på fler räntesänkningar"

Ekonomi/Finansiering Som de flesta analytiker hade förutspått så sänkte Riksbanken på sitt junimöte styrräntan med 0,25 punkter till två procent. Men att de nu har planer på att eventuellt sänka mer är egentligen inte ett bra tecken säger riksbankschef Erik Thedéen.

Läs mer

Mer om Fastighetssverige Plus


Lokalnytt Lokalnytt.se - Hitta ditt nya drömkontor idag. Tusentals lediga lokaler inom hela Sverige.
Nordic Property News Nordic Property News reports the latest news from the Nordic real estate market with an international newsletter every weekday.

Mer från Fastighetssverige