Säljare är NAPF Kärra AB.
Fastigheterna är i princip fullt uthyrda och belägna utmed E 6 på Transportgatan i ett av Göteborgs mest etablerade lägen för industri och volymhandel. Fastigheterna utgörs av flexibla industri- och handelslokaler och har en uthyrningsbar yta om totalt cirka 16 000 kvadratmeter.
– Förvärven ligger helt i linje med vår investeringsstrategi då vi nu stärker närvaron och densiteten i området. Eklandia äger sedan tidigare de fyra grannfastigheterna och genom att nu äga hela kvarteret skapar vi framtida tillbyggnadsmöjligheter samtidigt som det bidrar till vår förvaltningseffektivitet, säger Cecilia Fasth, vd för Eklandia Fastighets AB.
Ekonomi/Finansiering Med sin nya modell för samägande mellan bostadsägare och investerare Etablerar sig nu Aparta i Sverige. Modellen ska göra det möjligt för bostadsägare att frigöra kapital från sin bostad. Satsningen i Sverige ses som en strategisk språngbräda för vidare expansion i Europa. – För investerare handlar det ju om att introducera en ny tillgångsklass som inte har varit tillgänglig i Sverige eller Europa tidigare, säger Katarina Liljestam Beyer, Apartas svenska landschef.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.