Deras vision är ett gemensamt produktionshus för alla
konstarter.
– Vi undersöker dels hur de tre aktörerna kan arbeta tillsammans men också deras roll i en verksamhetsmässig kontext, för att i nästa steg hitta en lämplig fysisk position i staden. Konsthuset kommer kunna bli en stor aktör för hela Sveriges konstscen vilket såklart känns spännande att få hugga tag i, säger Jelena Mijanovi, arkitekt på Codesign.
SITE sitter i dag i rivningshotade lokaler vid Telefonplan och KKV håller till i Nacka men måste lämna sina lokaler om bara några år för att ge plats för nya bostäder.
– Den gemensamma idén är att skapa en unik, tvärdisciplinär plattform och produktionshus för högkvalitativ bildkonst, scenkonst, formgivning, film och musik i samverkan mellan professionellt verksamma konstnärer säger Anne-Sofie Ericsson, Verksamhetschef på SITE.
Förstudien beräknas vara klar i slutet av april 2015.
Transaktioner K-Fastigheters senaste försäljning gäller ett stort bestånd i Göteborgsområdet där bolaget gör av med över 400 lägenheter under byggnation i en transaktion som totalt är värd nästan 1,9 miljarder kronor. För Fastighetssverige berättar vd:n Jacob Karlsson mer om bakgrunden till transaktionen, varför bolaget kan hålla samma storlek trots stora avyttringar och vilket bolag han ser att K-Fastigheter är i framtiden.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.