Speed Group är en av de ledande logistikaktörerna i Göteborg, Borås och Sjuhäradsbygden.
– Det är glädjande att en stor aktör som Speed Group väljer att åter ingå ett långsiktigt avtal med oss – och vi ser fram emot ett fortsatt gott samarbete, säger Cecilia Fasth, vd för Region Väst på Castellum.
Castellum offentliggjorde i november 2016 att man påbörjat nybyggnation av en fullt uthyrd anläggning om 19 000 kvadratmeter i Mölndal i södra delen av Storgöteborg.
– På kort tid har vi hyrt ut cirka 50 000 kvadratmeter inom lager- och logistiksegmentet i Göteborg, vilket tydligt reflekterar den höga efterfrågan på den typen av lokaler, säger Cecilia Fasth.
Bolag Amerikanska Hines har tagit ett första kliv in på den svenska bostadsmarkanden. Efter affären med Magnolia berättar Hines Nordenchef, Staffan Unge, för Fastighetssverige om tankarna kring ytterligare tillväxt inom segmentet, var man tittar efter nya investeringsmöjligheter och hur man ser bostadsmarknaden i Sverige utvecklas framöver.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.