Kempower, som tillverkar snabbladdningsteknik för elfordon, vill använda det nya kontorsutrymmet för att stödja dess tillväxt och rekryteringen av toppexperter inom området i Helsingforsregionen. Företaget sysselsätter idag över 100 personer och deras finska verksamhet omfattar även kontor i Lahtis och Tammerfors.
Bolag Amerikanska Hines har tagit ett första kliv in på den svenska bostadsmarkanden. Efter affären med Magnolia berättar Hines Nordenchef, Staffan Unge, för Fastighetssverige om tankarna kring ytterligare tillväxt inom segmentet, var man tittar efter nya investeringsmöjligheter och hur man ser bostadsmarknaden i Sverige utvecklas framöver.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.