För två år sedan lämnade fastighetskontoret in en ansökan om planändring till stadsbyggnadskontoret. Avsikten var att bygga vidare på det företagsområde med kontor som börjat växa fram runt Ullevi, men också skapa en bredare användning som utöver tennisen inkluderar bostäder och olika slags verksamheter.
? Vi uppskattar det förtroende kommunen ger oss genom tilldelning av marken. Utöver att säkerställa en ny modern tennisanläggning beräknar vi en möjlig volym om cirka 17 000 kvadratmeter fördelat på bostäder, kontor, butiker, restauranger. Vi ser nu fram emot starten av detaljplanearbetet, säger Thomas Dahl, vice vd för Wallenstam.
Ekonomi/Finansiering Med sin nya modell för samägande mellan bostadsägare och investerare Etablerar sig nu Aparta i Sverige. Modellen ska göra det möjligt för bostadsägare att frigöra kapital från sin bostad. Satsningen i Sverige ses som en strategisk språngbräda för vidare expansion i Europa. – För investerare handlar det ju om att introducera en ny tillgångsklass som inte har varit tillgänglig i Sverige eller Europa tidigare, säger Katarina Liljestam Beyer, Apartas svenska landschef.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.