Under 2016 förvärvade Regio fem fastigheter inom handelsområdet Solbacken i Skellefteå. Området är inte bara Skellefteås starkaste handelsplats, utan har även fått utmärkelsen som ett av Sveriges bästa handelsområden. Regios förvärv inkluderade outnyttjade byggrätter med möjlighet till nyproduktion, vilket nu nyttjas för att utveckla en ny handelslokal åt XXL. Regios lokala partner för projektgenomförande och förvaltning i Skellefteå är Herde.
Eric Bergström, vd Regio och Partner Brunswick Real Estate, säger:
– Det är verkligen roligt att kunna utveckla nya lokaler åt XXL i ett riktigt bra läge. Förhyrningen kunde genomföras tack vare Herdes goda relationer med XXL och vi ser fram emot att bygga vidare på den relationen. XXLs målsättning att vara Europas grönaste sportkedja stämmer väl ihop med Regios ambitioner.
XXL har en långsiktig strategi om att etablera 2-3 nya varuhus per år. I och med den nya etableringen i Skellefteå stärker sportretailern sin närvaro i norra Sverige.
Anders Lindblom, vd för XXL i Sverige, säger:
– I Skellefteå finns fyra säsonger och årstider med variation, en expansiv stad med ett starkt föreningsliv och en stark allmän anknytning till friluftslivet - vilket passar XXL som handen i handsken. Vi har dessutom många kunder från Skellefteå redan idag som antingen får handla på nätet eller besöka oss i Umeå eller Luleå. Det är därför positivt att ytterligare stärka vår närvaro i regionen i en modern lokal i bästa handelsläge.
Bolag Det har gått lite mer än ett år sen AMF Fastigheter flyttade sitt kontor till Mood gallerian och från start var ambitionen att ta reda på hur framtidens kontor kan utvecklas. Man ska kort sagt laborera fram hur det kan se ut. Hanna Mossfeldt som är arbetsplatsstrateg på bolaget berättar nu om vad de kommit fram till med hjälp av Göteborgs Universitet och Handelshögskolan i Stockholm.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.