I och med affären med Stadium Outlet har Profi Fastigheter i det närmaste hyrt ut samtliga befintliga handelsytor.
Stadium Outlets etablering i Infracity/Bredden är bolagets fjärde i Stockholmsregionen och planeras att öppna innan årsskiftet.
– Det här är ytterligare en uthyrning som ligger helt i linje med vår strategi att attrahera marknadsledande aktörer i starka branscher och skapa starka kluster. I och med att vi nu har brist på handelsytor i Infracity/Bredden arbetar vi aktivt med utveckling av beståndet för att skapa ytterligare attraktiva butikslokaler, säger Thomas Sipos, vd för Profi Fastigheter.
Bostäder Stora eftersatta fastighetsunderhåll som kommer kosta Gotlandshem minst två miljarder kronor. Samtidigt som tillförseln av nya hyresrätter är låg. Lösningen som Gotlandshem landat i är att i samband med förtätningen av ett område samtidigt bygga bostadsrätter för att till viss del finansiera nyproduktionen.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.