I fastigheterna på totalt 20 000 kvadratmeter är bland annat Arbetsförmedlingen, John Bauer, Prolympia, Vittra gymnasium och Danske Bank hyresgäster.
– Försäljningen ligger i linje med vår strategi att skapa en levande stadsdel med fastigheter och hyresgäster för att därefter avyttra dessa till fastighetsbolag eller förvaltare, säger Daniel Kindberg, vd på Fältjägaren Fastigheter.
Köpare är investeringsföretaget Kaxydor som i och med affären gör sin första fastighetsinvestering.
– Vi ser att det finns en långsiktig potential kring stadsdel Norr och Östersund. Jag är lite överraskad över de satsningar som gjorts och den tillväxt som finns i Östersund, säger Lars Holmqvist, styrelseordförande i Kaxydor till Sundsvalls Tidning.
Ekonomi/Finansiering Som de flesta analytiker hade förutspått så sänkte Riksbanken på sitt junimöte styrräntan med 0,25 punkter till två procent. Men att de nu har planer på att eventuellt sänka mer är egentligen inte ett bra tecken säger riksbankschef Erik Thedéen.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.