NCC bygger åt Netonnet i Jönköping

NCC bygger en Netonnet Lagershop för hemelektronik i ett nytt handels- och kontorsområde nära E4:an i Jönköping. Netonnet, som först enbart var internetshop, har idag flera fysiska butiker i landet. Detta blir den femtonde. Västerhuset AB:s order är värd 30 miljoner kronor.

Intill Kinnarps Arena och E4:an i Jönköping utvecklar Västerhuset ett område för handel, lätt industri och kontor. Här bygger NCC nu en närmare 3 000 kvadratmeter stor byggnad för Netonnet. Invigningen sker redan under hösten 2014.

– 2012 byggde vi klart kvarterets första byggnad på 4 500 kvadratmeter, där Stenbergs AB flyttade in. Därför är vi glada att fortsätta det goda samarbetet med Västerhuset och att bygga för Netonnet, säger Andreas Saltin, entreprenadchef, NCC Construction i Jönköping.

– Vårt tidigare samarbete med NCC fungerade så bra att vi fortsätter det nu. Tack vare att vi samarbetar i NCC Partnering blir jobbet dessutom ännu enklare och resultatet bättre, säger Pier Skörd, fastighetschef, Västerhuset AB.
Netonnets försäljning sker direkt från lagerhyllan där kunderna hämtar varorna själva.

– Med självbetjäningskonceptet och lägen med låga lokalkostnader får vi stor kostnadseffektivitet, vilket ger lägre priser på våra varor. Många Jönköpingsbor är redan kunder hos oss så nu ser vi fram emot att erbjuda dem samma låga priser som på internet, säger Harald Ennen, vd på Netonnet.

Läs också

Kommande seminarier

Lokalmarknads­dagen

Ett klassiskt heldagsseminarium med fokus på fastighetsmarknaden, nuläge, framtida affärsmöjligheter och näringslivsutveckling i Göteborgsregionen. En viktig mötesplats, kanske årets självklaraste, för Göteborgs fastighetsbransch. Här blir man uppdaterad på fastighetsmarknadens centrala trender samtidigt som man knyter nya affärskontakter.

Läs mer

Fastighets­marknads­dagen Uppsala

Ett heldagsseminarium om fastighetsmarknaden, näringslivsutveckling och framtidens Uppsala. Under seminariet avhandlas ett stort antal aktuella ämnen om den kommersiella fastighetsmarknaden i Uppsala som hjälper dig att ta rätt beslut i framtiden.

Läs mer

Fastighetskvinnan

Ett unikt inspirations- och affärsseminarium där framgångsrika förebilder lyfts fram i rätt sammanhang, vilket i förlängningen leder till en mer jämställd fastighetsbransch. Du får en matnyttig uppdatering av marknadsläget på ett affärsseminarium som gör skillnad!

Läs mer

Stora Logistikdagen

Logistikfastigheter är ett av de segment på marknaden som har utvecklats bäst de senaste åren. Stora Logistikdagen är den självklara mötesplatsen för dig i samhällsbyggnadssektorn som är intresserad av lager- och logistikfastigheter. Här blir du uppdaterad på de allra senaste trenderna och affärsmöjligheterna samtidigt som du knyter nya värdefulla kontakter.

Läs mer