Midroc har tecknat ett treårigt hyresavtal med Hardford AB omfattande knappt 400 kvadratmeter. Infab Vitamin kommer också att etablera verksamhet i kontorshuset Hermod i Hyllie.
Företagen bedriver avancerad tjänsteproduktion; Hardford inom kosmetik, hud- och hårvård, och Infab Vitamin inom kommunikationsområdet.
Ytterligare ett hyreskontrakt är tecknat med en konfidentiell kund inom medicinteknikbranschen.
– Nu etablerar sig ännu fler företag med verksamheter på andra orter i Sverige i Hyllie, vilket är mycket positivt för Malmö, menar Mikael Strand, affärschef i Midroc Property Development.
– Hardford ser framemot att flytta in i nya, moderna lokaler i expansiva Hyllie. Det strategiska läget med närhet till tåg och flyg passar oss perfekt, menar Johan Ståhl, vd för Hardford.
– Det blev en dragkamp om de sista kontorsytorna i huset, vilket visar att vi har utvecklat ett kontorskoncept som är mycket attraktivt på marknaden. Nu kvarstår bara ett par butikslokaler i bottenvåningen att hyra ut. Nästa steg för oss i Hyllie blir en kontorsbyggnad i tio plan, med en mycket spännande arkitektur som kommer att ge fina utblickar över Malmö, kulturlandskapet och Öresund, fortsätter Mikael Strand.