Fastigheten har en uthyrningsbar yta om 12000 kvadratmeter.
- Den här fastigheten i Danmark kom med i ett tidigare förvärv i juni där målsättningen var att sälja den vidare. Det känns bra att så nu har skett och dessutom med ett tillfredsställande resultat, säger Kungsledens vd Thomas Erséus i en kommentar.
Bygg/Arkitektur Jenny Mäki återvänder nu till White Arkitekter i och med att hon tar plats på byråns Göteborgskontor. Med några av Nordens mest uppmärksammade stadsutvecklingsprojekt i ryggen tar hon och byrån sikte på framtidens arkitektur – både ute i stora världen och, om Jenny Mäki själv får välja, även i Göteborg. Fastighetssverige har talat med Whites nygamla affärsutvecklare och arkitekt.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.