De två kommersiella fastigheterna i Kungsbacka förvärvas av Elanders AB. Den totala uthyrningsbara ytan uppgår till cirka 36000 kvadratmeter, varav 75 procent förhyrs av Kungsbacka Graphics AB som bedriver tryckeriverksamhet. Det totala hyresvärdet uppgår till 15,7 miljoner kronor och beräknad direktavkastning till 8,3 procent. Den genomsnittliga återstående kontraktslängden uppgår till cirka fem år.
De sex kommersiella och sex publika fastigheterna i Linköping förvärvas av AB Stångåstaden. Fastigheterna har en total uthyrningsbar yta om cirka 18200 kvadratmeter, huvudsakligen bestående av kontor, butik och förskolor. De största hyresgästerna är Linköpings kommun, Landstinget Östergötland, ICA, Coop och Advokatfirman Delphi. Det totala hyresvärdet uppgår till drygt 18,6 miljoner kronor och beräknad direktavkastning är cirka 7,7 procent.
Tillträde för samtliga fastigheter sker i februari 2008.
Presenteras av H2M Fastighetsteknik, en del av CBRE
Presenteras av Pattern Geographic
Bolag Tillväxten står i fokus när David Carlsson talar om vad han vill åstadkomma som ny vd för Diös. Bolaget ska vara både köpare och säljare och många stjärnor verkar stå rätt för den marknad de agerar på. På flera håll ser han att norra Sverige är mindre volatilt än storstäderna och att utmaningarna är färre – men först behöver man hantera en nedgång i uthyrningsgraden.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.