Köpare är Vimpelkullen Finnboda AB. Tillträde sker efter att de pågående fastighetsbildningarna vunnit laga kraft, preliminärt i oktober.
– Efter snart 20 års intensivt arbete med att utveckla Finnboda till den fantastiska stadsdel den är idag börjar vi närma oss slutet av vår bostadsproduktion i området. Det känns därför helt rätt att nu avyttra vårt kommersiella innehav i området till en aktör med ett långsiktigt och ansvarsfullt förvaltande i fokus, säger Anders Svensson, vd för HSB Stockholm.
CBRE har varit HSB:s rådgivare i affären.
Lista Maj blev en blandad månad för fastighetsbolagen på börsen, med en bjässe som stor börsraket i toppen och ett antal som hade det lite kämpigare i botten med röda siffror. Här är hela listan med bolagens prestation på börsen under årets femte månad.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.