Image

Fastighetschef får sparken

AFFÄRER Kommunledningen i Sjöbo har inte längre förtroende för teknik- och fastighetschefen Åsa Rystam Gramby. I veckan entledigades hon med full lön i ett halvår.
Publicerad den 9 Juni 2008

Kommunledningen i Sjöbo har inte längre förtroende för teknik- och fastighetschefen Åsa Rystam Gramby. I tisdags entledigades hon med full lön i ett halvår.

Enligt Ystads allehanda har problemen varit kända länge. I ett pressmeddelande skriver kommunalrådet Stefan Lundgren (m): "Kommunledningen har fått upprepade signaler på att arbetssituationen på Senab och teknik och fastighet inte är acceptabel".

- Det handlar om en person som är kunnig och kompetent inom sitt yrkesområde, en duktig fackmänniska. Men som chef är det också viktigt att man har bra kunskaper om personalhantering, säger Stefan Lundgren till Ystads allehanda.

- Nicklas Tollesson
nicklas@fastighetssverige.se

Ämnen

Senast från Fastighetssverige Plus

Efter nya förvärvet – här vill Olov Lindgren växa framöver

Bolag Olov Lindgren gör ett nytt förvärv i centrala Stockholm. Efter att ha adderat den 119:e fastigheten till portföljen berättar vd Frida Stannow Lind för Fastighetssverige om förvärvet och framtidsutsikterna för Kungsholmen samt hur och med vad man vill fortsätta växa i Stockholm.

Läs mer

Mer om Fastighetssverige Plus


Lokalnytt Lokalnytt.se - Hitta ditt nya drömkontor idag. Tusentals lediga lokaler inom hela Sverige.
Nordic Property News Nordic Property News reports the latest news from the Nordic real estate market with an international newsletter every weekday.

Mer från Fastighetssverige