Image

Dataföretag hyr 2 500 kvadratmeter i Kungälv

Uthyrning Fastighetsbolaget Semper in Primis hyr ut 2 500 kvadratmeter till dataföretaget Ilait AB i Kungälv.
Publicerad den 4 Juni 2012

Uthyrningen görs på Truckgatan 13 i Rollsbo. Fastigheten har en kontorsbyggnad på cirka 2 500 kvadratmeter fördelat på tre plan där hyresgästen hyr hela fastigheten under tio år.

Lokalerna kommer att anpassas för hyresgästens behov av modern datahall med bland annat redudant ström och fiber, reservkraft, ups, kyla med mera.

Tillträdet sker under hösten 2012. Affären har initierats av Göteborgs Lokallots.
- Vi köpte fastigheten av Northern Logisitcs Property (NLP) halvårsskiftet 2011. Förhandling har pågått en längre tid med hyresgästen Ilait AB och det är väldigt roligt att allt nu fallit på plats, säger Andreas Hasselström, vd på Semper in Primis.

Ilait AB är en renodlad grossist av tjänster inom cloud computing och hosting i teknikens absoluta framkant som i dag har datacenter i Sverige, Tyskland och USA.

Ämnen

Senast från Fastighetssverige Plus

Resultatet av AMF Fastigheters experiment med kontorslabbet

Bolag Det har gått lite mer än ett år sen AMF Fastigheter flyttade sitt kontor till Mood gallerian och från start var ambitionen att ta reda på hur framtidens kontor kan utvecklas. Man ska kort sagt laborera fram hur det kan se ut. Hanna Mossfeldt som är arbetsplatsstrateg på bolaget berättar nu om vad de kommit fram till med hjälp av Göteborgs Universitet och Handelshögskolan i Stockholm.

Läs mer

Mer om Fastighetssverige Plus


Lokalnytt Lokalnytt.se - Hitta ditt nya drömkontor idag. Tusentals lediga lokaler inom hela Sverige.
Nordic Property News Nordic Property News reports the latest news from the Nordic real estate market with an international newsletter every weekday.

Mer från Fastighetssverige