Oskar Malmén, vd på Cernera, kommenterar försäljningen:
– Vi har arbetat långsiktigt med att utveckla fastigheten, som är en av våra äldsta och känner att tiden är kommen att lämna över stafettpinnen till en ny förvaltare.
För Hökerum Fastigheter, med sitt huvudkontor i Ulricehamn och har en portfölj av fastigheter i Borås, är detta en spännande investering.
– Vi är glada över att få förtroendet att förvalta en fastighet som har stor betydelse för Boråsarna, säger Viktor Ståhl, vd på Hökerum Fastigheter.
Cernera har förvaltat och utvecklat fastigheten i nästan 20 år och har aktivt deltagit till utvecklingen av området runt Sandwalls Plats. Idag rymmer Perseus tre bostäder och fyra lokaler med hyresgäster som Viskan Mat och Dryck, frisörsalongen Familjen Sandwall, Fine Brands Sweden och Consensus Asset Management.
Ekonomi/Finansiering Med sin nya modell för samägande mellan bostadsägare och investerare Etablerar sig nu Aparta i Sverige. Modellen ska göra det möjligt för bostadsägare att frigöra kapital från sin bostad. Satsningen i Sverige ses som en strategisk språngbräda för vidare expansion i Europa. – För investerare handlar det ju om att introducera en ny tillgångsklass som inte har varit tillgänglig i Sverige eller Europa tidigare, säger Katarina Liljestam Beyer, Apartas svenska landschef.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.