Svanen 6 ligger i Villastaden, på Sturegatan 52, och omfattar sex lägenheter om totalt cirka 700 kvadratmeter. Fastigheten byggdes 1929.
– Fastighetens läge är förstås väldigt attraktivt. Vi ser en intressant utvecklingspotential i området, säger Lars Angwald, vd för Cernera.
Bolag Det har gått lite mer än ett år sen AMF Fastigheter flyttade sitt kontor till Mood gallerian och från start var ambitionen att ta reda på hur framtidens kontor kan utvecklas. Man ska kort sagt laborera fram hur det kan se ut. Hanna Mossfeldt som är arbetsplatsstrateg på bolaget berättar nu om vad de kommit fram till med hjälp av Göteborgs Universitet och Handelshögskolan i Stockholm.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.