Carlyle säljer fastigheten Nacka Sicklaön till det nya bolaget. Projektet har beräknad preliminär byggstart i slutet av 2015.
- Byggnaden ligger precis vid vattnet i ett av Nacka Strands bästa lägen. Den har stor potential för att bli attraktiva bostäder med allt det som kännetecknar ett boende från Oscar Properties, säger Oscar Engelbert, vd för Oscar Properties.
Bolaget förvärvar fastigheten till ett underliggande fastighetsvärde om 300 miljoner kronor. Tillträde sker när detaljplanen vinner laga kraft. Oscar Properties ska driva projektet.
- Vi ser fortsatt stort underskott av bostäder i Stockholmsområdet, särskilt i så här attraktiva lägen. Många vill konvertera sina kommersiella fastigheter till bostäder, och vi är glada att Carlyle har sett det värde som Oscar Properties kan tillföra som utvecklare av unika, attraktiva bostäder, säger Oscar Engelbert.
Lista Det jublades kanske hos några av fastighetsägarna under onsdagen när Brookfield meddelade att de har för avsikt att investera 95 miljarder kronor i Strängnäs. Här kommer de största fastighetsägarna i kommunen.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.