Kontorsfastigheter i Karlskrona är Lindblad 10 och 24
– Brinova avser att expandera på tillväxtorter i Sydsverige såväl vad avser bostäder,
samhällsfastigheter som kommersiella lokaler. Fastigheterna passar väl in i Brinovas
bestånd och blir starten på ett långsiktigt engagemang i Karlskrona där vi ser stora
utvecklingsmöjligheter på sikt. Det är två välskötta fastigheter med bra hyresgäster och vår avsikt är att etablera oss i regionen, säger vd Magnus Blomsterberg i en kommentar.
Fastigheterna Lindblad 10 & 24 har en total uthyrningsbar area om 8 700 kvadratmeter och ligger belägna på Trossö i centrala Karlskrona. Brinova tillträder fastigheterna den 15:e februari.
Brinovas affärsidé är att skapa hög avkastning genom att erbjuda marknaden attraktiva och prisvärda bostäder och lokaler såväl för offentlig sektor som för näringslivet i övrigt. Värden skapas genom selektiva förvärv, aktiva förvaltningar och väl avvägda försäljningar.
Ekonomi/Finansiering Som de flesta analytiker hade förutspått så sänkte Riksbanken på sitt junimöte styrräntan med 0,25 punkter till två procent. Men att de nu har planer på att eventuellt sänka mer är egentligen inte ett bra tecken säger riksbankschef Erik Thedéen.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.