Batljan: ”Vår starka tillväxt fortsätter”

Ilija Batljan. Bild: Rikshem

Nio av de 16 fastigheterna som ingår i 1,2-miljardersförvärvet ligger i Västerås, och dessa omfattar nästan hälften av den totala arean om 67 000 kvadratmeter.

De andra fastigheterna ligger i Uppsala, Norrköping, Sundsvall, Trelleborg och Umeå.

– Vi är mycket glada att ha kunnat förvärva en väldig bra portfölj med samhällsfastigheter från Akelius och därmed ytterligare stärka vår position i ett antal tillväxtkommuner, säger Ilija Batljan.

Det totala antalet lägenheter uppgår till cirka 940 och utgörs till övervägande del av äldreboenden (vård- och omsorgsboenden, 56 procent) och serviceboenden (trygghetsboenden där lägenheterna är uthyrda till privatpersoner och den gemensamma arean är uthyrd till kommunen, 39 procent). Gruppboenden avser fyra procent av de totala hyresintäkterna. Fastigheterna är fullt uthyrda till kommunerna på respektive ort.

Rikshem säljer fastigheterna i Umeå och Trelleborg till sin partner Arctic Securities – fastigheterna kommer att förvaltas av Riksbyggen – i och med att Rikshem idag inte har verksamhet i Umeå och Trelleborg.

– Vi vill ha egen förvaltning, men de här enheterna hade blivit för små. Därför var vi tvungna att ha en partner i den här affären, som kunde gå in med kort varsel. De tre fastigheterna i Umeå och en i Trelleborg överlät vi till Arctic för samma summa som vi själva köpte för, cirka 400 miljoner kronor, säger Ilija Batljan.

Rikshem har vuxit snabbt de senaste månaderna,och expansionen ska fortsätta.
– Vi har nu ett fastighetsvärde om cirka 13,3 miljarder kronor, och räknar med affärer för ytterligare två, tre miljarder under vintern.

Leimdörfer var säljarens rådgivare i affären.

Läs också

Kommande seminarier

Lokalmarknads­dagen

Ett klassiskt heldagsseminarium med fokus på fastighetsmarknaden, nuläge, framtida affärsmöjligheter och näringslivsutveckling i Göteborgsregionen. En viktig mötesplats, kanske årets självklaraste, för Göteborgs fastighetsbransch. Här blir man uppdaterad på fastighetsmarknadens centrala trender samtidigt som man knyter nya affärskontakter.

Läs mer

Fastighets­marknads­dagen Uppsala

Ett heldagsseminarium om fastighetsmarknaden, näringslivsutveckling och framtidens Uppsala. Under seminariet avhandlas ett stort antal aktuella ämnen om den kommersiella fastighetsmarknaden i Uppsala som hjälper dig att ta rätt beslut i framtiden.

Läs mer

Fastighetskvinnan

Ett unikt inspirations- och affärsseminarium där framgångsrika förebilder lyfts fram i rätt sammanhang, vilket i förlängningen leder till en mer jämställd fastighetsbransch. Du får en matnyttig uppdatering av marknadsläget på ett affärsseminarium som gör skillnad!

Läs mer

Stora Logistikdagen

Logistikfastigheter är ett av de segment på marknaden som har utvecklats bäst de senaste åren. Stora Logistikdagen är den självklara mötesplatsen för dig i samhällsbyggnadssektorn som är intresserad av lager- och logistikfastigheter. Här blir du uppdaterad på de allra senaste trenderna och affärsmöjligheterna samtidigt som du knyter nya värdefulla kontakter.

Läs mer