Dagens industri har tagit del av en ägarlista där det framgår att köpet gjordes genom Batljans dotterbolag Health Runner Apo till ett uppskattat värde om 134 miljoner kronor, enligt Di. När affären gjordes är okänt.
Batljans post är på 2,4 procent i Apotea och han är åttonde störst ägare i bolaget. Han har även investerat i nätapoteket Meds, där han är tredje största ägare.
Sedan tidigare är bland andra investmentbolaget Creades delägare i Apotea.
Ilija Batljan är fortfarande största ägare i SBB med 8,30 procent av kapitalet och 31,60 procent av rösterna.
Bolag Wihlborgs passerade nyligen milstolpen 20 år på börsen – under vilka man gått från sju till 60 miljarder i fastighetsvärde. Vd Ulrika Hallengren berättar för Fastighetssverige om arbetet och strategin som legat till grund för den framgångsrika resan, Öresundsregionens utveckling och om målsättningen för bolaget framöver.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.