Image

300 nya studentbostäder i Bredäng

Bostäder Fastighetsnämnden förväntas på sammanträdet den 7 februari att besluta om att uppföra uppemot 300 tillfälliga studentbostäder i Bredäng.
Publicerad den 31 Januari 2012

Det är sedan tidigare klart att den nuvarande bebyggelsen på platsen, som tillhör Björksätra skola, vilken byggdes 1954 och lades ner 1988, ska rivas och ersättas med bostadsbebyggelse. Studentbostäderna kommer efter uppförande att kunna vara kvar åtminstone ett tiotal år.

- Stockholm har ett stort underskott av studentbostäder. Vi gav därför under förra året fastighetskontoret i uppdrag att inventera möjligheterna att inom det egna beståndet upprätta studentbostäder. Det är oerhört glädjande att detta uppdrag nu har gett resultat, säger Madeleine Sjöstedt (FP), kultur- och fastighetsborgarråd.

Fastighetsnämnden ger kontoret i uppdrag att undersöka med såväl stadens bostadsbolag och exploateringskontor samt externa aktörer om vem eller vilka som lämpligen kan åta sig att svara för den fortsatta hanteringen med bygglovansökan, inhyrning och uppsättning av bostadsmoduler samt uthyrning av dessa som tillfälliga studentbostäder.

- Nicklas Tollesson
nicklas@fastighetssverige.se

Relaterade artiklar

Ämnen

Senast från Fastighetssverige Plus

Brookfields miljardsatsning – de är Strängnäs största fastighetsägare

Lista Det jublades kanske hos några av fastighetsägarna under onsdagen när Brookfield meddelade att de har för avsikt att investera 95 miljarder kronor i Strängnäs. Här kommer de största fastighetsägarna i kommunen.

Läs mer

Mer om Fastighetssverige Plus


Lokalnytt Lokalnytt.se - Hitta ditt nya drömkontor idag. Tusentals lediga lokaler inom hela Sverige.
Nordic Property News Nordic Property News reports the latest news from the Nordic real estate market with an international newsletter every weekday.

Mer från Fastighetssverige