Partnergruppen är idag ett av de större och mer resursstarka privata vårdboendeföretagen i Sverige. Partnergruppen har en lång och framgångsrik historia inom vårdsektorn och rankas mycket högt i oberoende undersökningar om kvalitet i vård och omsorg.
- Vi är mycket nöjda med att kunna utöka vårt engagemang med Partnergruppen som hyresgäst. Under resans gång har den ursprungliga affären som tecknades om cirka 50 miljoner kronor utökats, affären blev därför både större och mer attraktiv än ursprunget. Vårdfastigheter är ett för oss intressant segment där vi tittar på fler affärer, säger Johannes Nyberg, vd på Skandrenting.
Ekonomi/Finansiering Som de flesta analytiker hade förutspått så sänkte Riksbanken på sitt junimöte styrräntan med 0,25 punkter till två procent. Men att de nu har planer på att eventuellt sänka mer är egentligen inte ett bra tecken säger riksbankschef Erik Thedéen.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.