Marika Dimming, ir- och hållbarhetschef sedan 2018, skriver i ett sms till Dagens industri att hon valt att gå vidare och enligt Ilija Batljan har Helena Lindahl tagit över som treasurychef och chef för kapitalmarknad och investerarrelationer, rapporterar tidningen.
"Jag har valt att lämna och min sista dag var i fredags", säger Marika Dimming till Nyhetsbyrån Direkt,
Marika Dimming har inte velat kommentera när anställningen sades upp.
Ekonomi/Finansiering Som de flesta analytiker hade förutspått så sänkte Riksbanken på sitt junimöte styrräntan med 0,25 punkter till två procent. Men att de nu har planer på att eventuellt sänka mer är egentligen inte ett bra tecken säger riksbankschef Erik Thedéen.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.