SBAB har under snart två år upplevt ett omfattande försäljningstryck inom utlåningen, med en stark tonvikt på nyproduktion.
– Vi är jätteglada för att vi lyckats rekrytera så många bra personer med spännande bakgrunder för att fortsätta kunna leverera service av toppkvalitet till våra kunder, säger Tim Pettersson, affärsområdeschef.
Följande medarbetare har anställts till affärsområde, Företag & BRF:
Anton Lindgren, företagsanalytiker. Han har tidigare arbetat på Avanza Bank och kommer senast från Alegretto Revision.
Helena Carlsson, kundansvarig inriktat mot Bostadsrättsföreningar inom Storstockholm. Hon har en lång bankerfarenhet från SEB.
Annika Karlsson, marknadsadministratör. Hon har flera års erfarenhet inom operationell leasing på Leaseplan Sverige AB.
Ylva Hunter, kreditspecialist. Hon har lång bankerfarenhet, senast som kreditberedare inom leasing på SEB.
Fastighetsmarknadsdagen Jönköping För drygt 15 år sedan grundade Ivan Martic, uppvuxen i Vaggeryd, IM Vision efter sitt UF-företag i skolan. Idag är det ett av Sveriges ledande företag inom uthyrning och försäljning av LED-skärmar. 2023 blev han utsedd till årets unga företagare i Jönköpings län. Samma år förvärvades majoriteten av företaget av ett investmentbolag. På Fastighetsmarknadsdagen i Jönköping berättar han om sin resa och om sin filosofi när det gäller företagande.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.