* Årets resultat uppgick till 823 miljoner kronor (665), per aktie 10,71 kronor (8,65).
* Styrelsen föreslår en utdelning om 4,00 kronor (3,75).
* Hyresintäkterna ökade med 4,2 procent till 1 505 miljoner kronor (1 445).
* Driftsöverskottet ökade med 5,5 procent till 1 099 miljoner kronor (1 042).
* Förvaltningsresultatet ökade med 4,4 procent till 685 miljoner kronor (656).
– 2012 blev ett bra år med ett ökat förvaltningsresultat som skapar förutsättningar för en ökad utdelning till våra aktieägare och ett fortsatt utrymme för tillväxt i bolaget, säger Anders Jarl, vd i Wihlborgs Fastigheter.
? Nettouthyrningen är fortsatt positiv, nu för tjugonde kvartalet i rad, vilket visar betydelsen av en utvecklad projektportfölj tillsammans med en effektiv förvaltning. Wihlborgs styrelse föreslår årsstämman den 23 april en höjd aktieutdelning till 4,00 kronor. Förslaget innebär en höjning med 6,7 procent, säger Anders Jarl.
Bolag Amerikanska Hines har tagit ett första kliv in på den svenska bostadsmarkanden. Efter affären med Magnolia berättar Hines Nordenchef, Staffan Unge, för Fastighetssverige om tankarna kring ytterligare tillväxt inom segmentet, var man tittar efter nya investeringsmöjligheter och hur man ser bostadsmarknaden i Sverige utvecklas framöver.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.