De tre företagsområdena är Hillington Park i Glasgow, Chineham Park i Basingstoke and Birchwood Park i Warrington.
Säljare är Hermes Real Estate, en engelsk pensionsfond.
- Vi förvaltar nu fastigheter för nästan en miljard euro i Storbritannien. Det tog oss mindre än 18 månader att nå hit, säger Arwed Fischer, CEO på Patrizia Immobilien AG.
Ekonomi/Finansiering Som de flesta analytiker hade förutspått så sänkte Riksbanken på sitt junimöte styrräntan med 0,25 punkter till två procent. Men att de nu har planer på att eventuellt sänka mer är egentligen inte ett bra tecken säger riksbankschef Erik Thedéen.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.