Image
New Property hyr ut åt Sveaviken Bostad.
New Property hyr ut åt Sveaviken Bostad. Bild: New Property

New Property hyr ut åt Sveaviken Bostad

Uthyrning New Property Retail & Develoment hyr ut i gatuplan i Sveaviken Bostads bostadsprojekt.
Publicerad den 16 November 2021
Sofia Petzelius, vd och partner, New Property Retail & Development. Bild: New Property
Sofia Petzelius, vd och partner, New Property Retail & Development.

Sveaviken Bostad har inlett ett nära samarbete med New Property Retail & Develoment för att utveckla och strategiskt hyra ut gatuplanet i deras bostadsprojekt för att skapa en mix av hyresgäster som skapar värde och långsiktighet för kvarteret och området.
Kvarter 15 i Barkarbystaden omfattar totalt ett dussin lokaler, varav fyra lokaler New Property hyrt ut på två månader till starka aktörer med höga ambitioner. Tre av de nya hyresgästerna som öppnar upp redan till våren är Skandiamäklarna, Babas Burgers och Timeless Clinic’s skönhetssalong.
– Vi är väldigt nöjda med att kunna erbjuda ett trevligt och välkomnande gatuplan i vårt bostadskvarter i Barkarbystaden. Det täta samarbete vi startat med New Property fungerar utmärkt och vi ser fram emot att fortsätta det i våra kommande projekt – bland annat stora stadskvarter i Nyköping respektive Enköping, säger Carl Saidac, operativ chef, Sveaviken Bostad.
– Att få vara med i tidiga skeden och påverka i rätt tid vad och hur som byggs för de långsiktiga hyresgäster som kommer skapa kvarters upplevelse är något vi älskar. Nu startar vi igång Enköping och Nyköping för att få fram bästa tänkbara produkt från början och ser fram emot ett långsiktigt samarbete med Sveaviken Bostad, säger Sofia Petzelius, vd och partner, New Property Retail & Development.

- Axel Ohlsson
[email protected]

Ämnen

Senast från Fastighetssverige Plus

Framtidstro för K2A: "Ser ökande efterfrågan på hyresrätter"

Bolag För första gången sedan 2022 kan K2A visa upp ett positivt resultat efter skatt. Bolaget kan därmed sägas få utdelning för allt det hårda arbete som lagts ner i organisationen de senaste åren. – Det är ett kvitto på att vi gjort rätt strategiska vägval de senaste åren. Det är ett lagarbete som ligger bakom, säger vd Johan Knaust när Fastighetssverige talar med honom.

Läs mer

Mer om Fastighetssverige Plus


Lokalnytt Lokalnytt.se - Hitta ditt nya drömkontor idag. Tusentals lediga lokaler inom hela Sverige.
Nordic Property News Nordic Property News reports the latest news from the Nordic real estate market with an international newsletter every weekday.

Mer från Fastighetssverige