Litigate Lawfirm West Advokat, som är en fristående affärsjuridisk advokatbyrå, har tecknat hyresavtal i Brick Studios. Företaget kommer att flytta sitt Göteborgskontor till Masthuggskajen och tillträder sitt nya kontor i december 2022. Lokalen är belägen på våning 14 och är 411 kvadratmeter stor.
– Vi är väldigt nöjda och ser fram emot att flytta till Brick Studios. Läget vid Masthuggskajen, ett av stadens mest expansiva områden, är perfekt för Litigate, säger Johan Utternäs, partner på Litigate Lawfirm West Advokat.
Brick Studios är en av NCC:s två kontorsfastigheter som just nu byggs på Masthuggskajen i centrala Göteborg, där verksamheter och personligheter av skilda slag kan mötas och bilda en ny dynamisk helhet.
– Vi gläds åt att kunna välkomna ytterligare en hyresgäst till Brick Studios. Våra ambitioner med huset har genom hela processen varit att skapa en dynamisk och kreativ plats där hyresgästerna kompletterar varandras kompetens inom olika branscher och det är roligt att se när bitarna faller på plats, säger Johanna Hult Rentsch, regionchef på NCC Property Development.
Presenteras av Pattern Geographic
Presenteras av H2M Fastighetsteknik, en del av CBRE
Bolag Tillväxten står i fokus när David Carlsson talar om vad han vill åstadkomma som ny vd för Diös. Bolaget ska vara både köpare och säljare och många stjärnor verkar stå rätt för den marknad de agerar på. På flera håll ser han att norra Sverige är mindre volatilt än storstäderna och att utmaningarna är färre – men först behöver man hantera en nedgång i uthyrningsgraden.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.