En köpare stod redo att betala 2,5 miljarder danska kronor för fastighetskomplexet, enligt Berlingske Business.
Men nu har finanskriset förstört planerna, och fastighetsbolagets långivare har tagit över fastigheterna. Den största förloraren är Fionia Bank, som nyligen fick räddas av staten för att inte gå omkull, skriver Sydsvenskan.
Bolag Spelutvecklingsbranschen fortsätter blicka mot Södermalm i Stockholm. Efter ytterligare en stor etablering i Fatburen berättar Karin Jernström Nyberg, marknadsområdeschef på AMF Fastigheter, om navet som utvecklats på Södermalm och hur AMF Fastigheter arbetar för att stärka det, om balans mellan branscher i området och de andra branschkluster som utvecklats i bolagets bestånd.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.