Klartecken för 650 nya bostäder i Lund

Kvarteret Smörkärnan. Bild: Sweco Architects

Byggnadsnämnden beslutade under torsdagen att anta en detaljplan som gör det möjligt att bygga sju nya kvarter på Västerbro. Planen ger ungefär 650 nya bostäder i olika former, allt från studentbostäder till Lunds första takradhus.

På platsen där Öresundsvägen möter Kaprifolievägen och Kobjersvägen tas nästa steg i Västerbros utveckling. Huset som finns där idag är från 1980-talet men kan nu ersättas med bland annat bostäder och en förskola.

– Den här planen är ett riktigt bra exempel på hur vi tänker oss att hela Västerbro ska utvecklas från industriområde till en levande, hållbar stadsdel. Kvarteren bidrar till den övergripande tanken om en blandad stadsdel med olika bostadsformer, lokaler i bottenvåningen och gator och grönytor som bryter upp området, säger Björn Abelson (S), byggnadsnämndens ordförande.

Mitt i kvarteret byggs ett mobilitetshus, ett parkeringshus med service och parkering för både bilar och cyklar. Ovanpå mobilitetshuset kan det bli Lunds första takradhus. Ungefär 13 stadsradhus planerar exploatören Ikano Bostäder att bygga.

I två av kvarteren blir det möjligt att bygga upp till 7 våningar, på en mindre del av husen. Ett av dessa är ett är hus med studentbostäder som ligger närmast Lunds stadskärna och vetter ut mot sydost. I övrigt blir det mest 4–6-våningshus på samma sätt som i resten av Västerbro.

– Öresundsvägen föreslås göras om till en stadsgata med en ny trädallé och gång- och cykelvägar. Det kommer att bli behagligt att vistas där och trafiktempot kommer att sänkas, berättar Jenny Nagenius, planarkitekt på stadsbyggnadskontoret.

Vid samma möte beslutade byggnadsnämnden att planeringsarbete ska starta för kvarteren Virket 1 och 3, tanken är att det även där ska byggas bostäder och service längs med Öresundsvägen. I ett inriktningsbeslut för kvarteren Länsmannen och Töebacken lite längre söderut på Västerbro beslutade nämnden om en ny struktur för kvarteren. Den nya strukturen behövs då det inte längre är aktuellt med en grundskola där.

Läs också

Kommande seminarier

Lokalmarknads­dagen

Ett klassiskt heldagsseminarium med fokus på fastighetsmarknaden, nuläge, framtida affärsmöjligheter och näringslivsutveckling i Göteborgsregionen. En viktig mötesplats, kanske årets självklaraste, för Göteborgs fastighetsbransch. Här blir man uppdaterad på fastighetsmarknadens centrala trender samtidigt som man knyter nya affärskontakter.

Läs mer

Fastighets­marknads­dagen Uppsala

Ett heldagsseminarium om fastighetsmarknaden, näringslivsutveckling och framtidens Uppsala. Under seminariet avhandlas ett stort antal aktuella ämnen om den kommersiella fastighetsmarknaden i Uppsala som hjälper dig att ta rätt beslut i framtiden.

Läs mer

Fastighetskvinnan

Ett unikt inspirations- och affärsseminarium där framgångsrika förebilder lyfts fram i rätt sammanhang, vilket i förlängningen leder till en mer jämställd fastighetsbransch. Du får en matnyttig uppdatering av marknadsläget på ett affärsseminarium som gör skillnad!

Läs mer

Stora Logistikdagen

Logistikfastigheter är ett av de segment på marknaden som har utvecklats bäst de senaste åren. Stora Logistikdagen är den självklara mötesplatsen för dig i samhällsbyggnadssektorn som är intresserad av lager- och logistikfastigheter. Här blir du uppdaterad på de allra senaste trenderna och affärsmöjligheterna samtidigt som du knyter nya värdefulla kontakter.

Läs mer