HSB byggstartar i Majorna – NCC får bygguppdraget

Nu startar HSB Göteborg bygget av 135 bostadsrätter i det gamla området kring Fixfabriken i Majorna och de första köparna flyttar in hösten 2022. När bygget är klart skapas fyra nya kvarter på platsen där den klassiska Fixfabriken tidigare låg.

HSB brf Sannaparken är en del av det nya bostadsområdet Fixfabriken som växer fram i stadsdelen Majorna i Göteborg. Det är ett steg i att förtäta det attraktiva området mellan Sandarna, Klippan och Kungsladugård.

HSB brf Sannaparken säljstartade 12 december 2019 och intresset för projektet har varit stort. I nuläget är 53 av 135 lägenheter sålda.
– Det känns väldigt bra att vi nu kan ta beslutet att byggstarta HSB brf Sannaparken. Det finns en stor efterfrågan på lägenheterna, som har ett väldigt bra läge i en attraktiv stadsdel. Det visar inte minst försäljningen som hittills har gått väldigt bra, säger Kristian Isberg, affärsområdeschef nyproduktion och hyresfastigheter på HSB Göteborg.

Det är byggbolaget NCC som har uppdraget att genomföra totalentreprenaden och bygger bostäder, gemensamhetsytor och innergård. Husen har ritats av What Arkitektur som tagit stor hänsyn till Majornas särpräglade stadsbild och hämtat inspiration från kringliggande kvarter. Arbetet påbörjas i höst och sker i nära samverkan med totalentreprenören.

– Jag är övertygad om att slutresultatet kommer att bli väldigt bra och det känns kul att kunna erbjuda medlemmar, bosparare och andra intressenter moderna hem med många fina kvaliteter, säger Kristian Isberg.

HSB Brf Sannaparken kommer att certifieras enligt Miljöbyggnad Silver som ställer höga krav på till exempel låg energiförbrukning, god innemiljö och bra materialval. I bostadsrättsföreningen kommer det också finnas ett mobilitetsavtal tecknat mellan HSB Göteborg och Göteborgs Stad som ska underlätta för de boende att färdas till fots, på cykel, med kollektivtrafik eller med bilpool.

Inflyttning av de första lägenheterna planeras till hösten 2022. Fixfabriken ingår i Bostad 2021, ett samverkansprojekt mellan fastighetsbranschen och Göteborgs stad. När arbetet i området är klart kommer cirka 500 nya lägenheter stå klara. De ansvariga bostadsbolagen för Fixfabriken är HSB Göteborg och Balder.

Läs också

Kommande seminarier

Lokalmarknads­dagen

Ett klassiskt heldagsseminarium med fokus på fastighetsmarknaden, nuläge, framtida affärsmöjligheter och näringslivsutveckling i Göteborgsregionen. En viktig mötesplats, kanske årets självklaraste, för Göteborgs fastighetsbransch. Här blir man uppdaterad på fastighetsmarknadens centrala trender samtidigt som man knyter nya affärskontakter.

Läs mer

Fastighets­marknads­dagen Uppsala

Ett heldagsseminarium om fastighetsmarknaden, näringslivsutveckling och framtidens Uppsala. Under seminariet avhandlas ett stort antal aktuella ämnen om den kommersiella fastighetsmarknaden i Uppsala som hjälper dig att ta rätt beslut i framtiden.

Läs mer

Fastighetskvinnan

Ett unikt inspirations- och affärsseminarium där framgångsrika förebilder lyfts fram i rätt sammanhang, vilket i förlängningen leder till en mer jämställd fastighetsbransch. Du får en matnyttig uppdatering av marknadsläget på ett affärsseminarium som gör skillnad!

Läs mer

Stora Logistikdagen

Logistikfastigheter är ett av de segment på marknaden som har utvecklats bäst de senaste åren. Stora Logistikdagen är den självklara mötesplatsen för dig i samhällsbyggnadssektorn som är intresserad av lager- och logistikfastigheter. Här blir du uppdaterad på de allra senaste trenderna och affärsmöjligheterna samtidigt som du knyter nya värdefulla kontakter.

Läs mer