Aftonbladet skriver att SGA (Stockholm Globe Arena) och Stockholm stads styrande politiker kommit fram till ett huvudspår som de vill utreda.
Det innebär bland annat att man jämnar Hovet med marken, bygger bostäder där och tar del av vinsten av det till att göra om Globen till Sveriges häftigaste ishockeyarena, enligt Aftonbladet.
Ambitionen är att Globen ska vara klar till dess 30-årsjubileum, 2019.
Bolag Storsala rustar för att ta nya steg. Nyligen blev det klart att industrikoncernen Weland investerar och kliver in som strategisk partner och delägare i bolaget. Storsalas vd Orlando Villacrez berättar för Fastighetssverige om en perfekt matchning, vad Weland tillför bolaget, synen på nuvarande ägarbild och möjligheten att ta in fler delägare framöver.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.