Kristoffer Ultenius kommer närmast från en tjänst som underwriter på GE Real Estate, där han arbetat med investeringar, förvärv samt kreditbeslut. Kristoffer är ytterligare en i raden av ”hemvändare” som DTZ anställer.
- Att många personer väljer att återvända till oss, är nog det bästa betyg DTZ kan få. Kristoffer var en mycket omtyckt konsult och medarbetare under många år på DTZ. Vi är därför väldigt glada att han nu väljer att återvända till oss med ännu mer kunskap och erfarenhet i bagaget. Med sin breda bakgrund, inom såväl fastighetstransaktioner, investeringar, värdering och hyresgästrepresentation, blir han ett viktigt tillskott för våra kunder inom Capital Markets, säger Mikael Fastén, transaktionschef på DTZ.
Bolag Amerikanska Hines har tagit ett första kliv in på den svenska bostadsmarkanden. Efter affären med Magnolia berättar Hines Nordenchef, Staffan Unge, för Fastighetssverige om tankarna kring ytterligare tillväxt inom segmentet, var man tittar efter nya investeringsmöjligheter och hur man ser bostadsmarknaden i Sverige utvecklas framöver.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.