Catella stärker verksamheten med internationell rekrytering

Josef Mehkri har rekryterats som ny senior kundansvarig till Catellas fondförvaltning. Han kommer närmast från Bank of America Merrill Lynch i London, där han var Director inom Equities. Försäljningsteamet på Catellas fondförvaltning förstärks även av en internrekrytering av Carl Berg från Catella Bank.

– Vi är glada och stolta över att kunna annonsera Josef Mehkri som ny senior kundansvarig på Catellas fondförvaltning. Josef kommer med sin breda bakgrund från såväl svenska som internationella storbanker komplettera det befintliga teamet på ett mycket bra sätt. Dessutom har vi rekryterat Carl Berg till försäljningsteamet. Carl jobbade tidigare med portföljförvaltning och rådgivning på Catella Bank. Därmed kan vi inleda 2017 med ett riktigt starkt team inom vår fondförvaltning, säger Erik Kjellgren, ansvarig för den svenska fondverksamheten.

Josef Mehkri kommer närmast från Bank of America Merrill Lynch, London, där han jobbat som Director inom Equities. Dessförinnan arbetade Josef Mehkri under sex år på SEB som ansvarig för det institutionella segmentet inom Asset Sales samt som kundansvarig mot hedgefonder och finansiella organisationer. Josef har dessutom arbetat såväl i Sverige som utomlands för bland annat Natixis, Svenska Handelsbanken och Lehman Brothers inom derivat och corporate finance.

Carl Berg har arbetat med rådgivning och diskretionär portföljförvaltning på Catella Bank sedan 2012 och ingick även i bankens investeringskommitté. Dessförinnan arbetade han fyra år som aktiemäklare och rådgivare i placeringsteamet på Skandia.

Carl Berg tillträdde sin tjänst den 1 november 2016 och Josef Mehkri tillträdde sin tjänst den 2 januari 2017.

Läs också

Kommande seminarier

Lokalmarknads­dagen

Ett klassiskt heldagsseminarium med fokus på fastighetsmarknaden, nuläge, framtida affärsmöjligheter och näringslivsutveckling i Göteborgsregionen. En viktig mötesplats, kanske årets självklaraste, för Göteborgs fastighetsbransch. Här blir man uppdaterad på fastighetsmarknadens centrala trender samtidigt som man knyter nya affärskontakter.

Läs mer

Fastighets­marknads­dagen Uppsala

Ett heldagsseminarium om fastighetsmarknaden, näringslivsutveckling och framtidens Uppsala. Under seminariet avhandlas ett stort antal aktuella ämnen om den kommersiella fastighetsmarknaden i Uppsala som hjälper dig att ta rätt beslut i framtiden.

Läs mer

Fastighetskvinnan

Ett unikt inspirations- och affärsseminarium där framgångsrika förebilder lyfts fram i rätt sammanhang, vilket i förlängningen leder till en mer jämställd fastighetsbransch. Du får en matnyttig uppdatering av marknadsläget på ett affärsseminarium som gör skillnad!

Läs mer

Stora Logistikdagen

Logistikfastigheter är ett av de segment på marknaden som har utvecklats bäst de senaste åren. Stora Logistikdagen är den självklara mötesplatsen för dig i samhällsbyggnadssektorn som är intresserad av lager- och logistikfastigheter. Här blir du uppdaterad på de allra senaste trenderna och affärsmöjligheterna samtidigt som du knyter nya värdefulla kontakter.

Läs mer