Catellas spanska team kommer utöver Márquez – som tidigare var investeringschef på Savills Spain - att bestå av Carlos López, tidigare retailinvesteringschef på Knight Frank Madrid och José Ignacio Sánchez, tidigare Deputy Head inom Savills Spains investeringsavdelning.
- Catellas fastighetsgrupp startades i Sverige 1992 på en bekymmersam marknad. Marknaden i Sverige då hade många likheter med situationen på den spanska marknaden i dag. Catella blev snabbt ledande i Sverige och det finns möjligheter att upprepa succén i Spanien, med tanke på att vi har lyckats rekrytera ett högkvalificerat team, säger Johan Ericsson, vd för Catella Property Group.
Transaktioner För några dagar sedan kom nyheten att Savills IM gjort sitt första förvärv i Göteborg med en stor logistikfond. För Fastighetssverige berättar Lisen Heijbel, Head of Investment, hur de vill växa framöver i Sverige med den fonden.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.