Aros Bostad tog in 24,5 miljoner kronor i sin preferensaktieemission som genomfördes bland annat för att uppnå Nasdaq First Norths spridningskrav.
Aktierna ger en utdelning om 8,50 kronor per år, med kvartalsvis utdelning.
Erbjudandet var kraftigt övertecknat och cirka 750 investerare har tecknat och tilldelats preferensaktier i Aros Bostad. Samtliga investerare som ansökt om att teckna preferensaktier i erbjudandet har blivit tilldelade preferensaktier.
Spridningskravet på Nasdaq First North är således uppfyllt.
Magnus Andersson, vd Aros Bostad:
– Aros Bostad är en långsiktig aktör med en stark projektportfölj på en marknad som har en dokumenterad bostadsbrist. Genom noteringen av vår preferensaktie tar vi ytterligare ett steg i vår tillväxtplan och vi ser fram emot att fortsätta utveckla bolaget i en transparent miljö.
Ekonomi/Finansiering Som de flesta analytiker hade förutspått så sänkte Riksbanken på sitt junimöte styrräntan med 0,25 punkter till två procent. Men att de nu har planer på att eventuellt sänka mer är egentligen inte ett bra tecken säger riksbankschef Erik Thedéen.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.