Ali har flerårig erfarenhet av fastighetstransaktioner och kommer närmast från en roll som senior affärsutvecklare på Rikshem. Ali har en civilingenjörsexamen med fastighetsekonomisk inriktning från KTH.
– Vi är mycket glada över att ha rekryterat Ali och ser fram emot att välkomna honom till Neobo i februari. Vi har en spännande tid framför oss och Alis erfarenhet från fastighetstransaktioner, i synnerhet inom bostadssegmentet, blir ett värdefullt tillskott i det fortsatta arbetet med att optimera och expandera vår fastighetsportfölj, säger Ylva Sarby Westman, vd på Neobo.
– Jag är glad över att ha fått möjligheten att ansluta till Neobos engagerade team. Som transaktionschef blir min uppgift att identifiera och tillvarata de optimerings- och tillväxtmöjligheter som finns i marknaden och i beståndet. Jag ser fram emot att vara en del av företagets framtida utveckling och bidra till fortsatta framgångar, säger Ali Ali, tillträdande transaktionschef på Neobo.
Han tillträder tjänsten i februari 2025.
Ekonomi/Finansiering Som de flesta analytiker hade förutspått så sänkte Riksbanken på sitt junimöte styrräntan med 0,25 punkter till två procent. Men att de nu har planer på att eventuellt sänka mer är egentligen inte ett bra tecken säger riksbankschef Erik Thedéen.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.