Botkyrka kommun och Citycon har träffat avtal om att utveckla Tumba centrum. Samtidigt har Citycon tecknat ett intentionsavtal med Strabag att komplettera centrum med bostäder.
Detaljplanen skapar möjlighet att bygga ut centrum så att det blir dubbelt så stort.
Utbyggnaden sker genom att bebygga och däcka över delar av busstorget. Planen innebär även att cirka 300 nya bostadslägenheter kan byggas på och intill Tumba centrum.
Flerbostadshusen byggs på centrumbyggnaden och längs med Gröndalsvägen.
Utbyggnadsplanerna förutsätter att allmänna anläggningar byggs ut och byggs om. Två nya torg kommer att anläggas, cykelförbindelserna förbättras korsningen till KP Arnoldssons väg och Gröndalsvägen byggs om.
Detaljplanen är utställd på granskning från den 24 februari till den 17 mars 2014.
Bolag Det har gått lite mer än ett år sen AMF Fastigheter flyttade sitt kontor till Mood gallerian och från start var ambitionen att ta reda på hur framtidens kontor kan utvecklas. Man ska kort sagt laborera fram hur det kan se ut. Hanna Mossfeldt som är arbetsplatsstrateg på bolaget berättar nu om vad de kommit fram till med hjälp av Göteborgs Universitet och Handelshögskolan i Stockholm.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.