Kungsleden slutförde i april 2009 försäljningen av 50 procent av sitt ägande i Publika fastigheter till Tredje AP-fonden. Styrelsen för det gemensamt ägda bolaget är nu klar och Håkan Bryngelson har utsetts till ordförande.
Håkan Bryngelson har lång erfarenhet inom den svenska fastighetsbranschen, senast som vd för fastighetsbolaget Vasakronan. Han är idag styrelseproffs och är ordförande i Almega och Almega Tjänsteföretagen, ISS Property Advisory Board, Tengbom samt vice ordförande i Svenskt Näringsliv. Håkan Bryngelson är även styrelseledamot i Volvo Aero, AMF Pension samt Bilprovningen.
Övriga styrelsemedlemmar är; Kerstin Hessius, vd Tredje AP-fonden, Claes de Neergaard, ordförande Tredje AP-fonden, David Mindus, vd Sagax, Bengt Hellström, ansvarig alternativa investeringar Tredje AP-fonden, Thomas Erséus, vd Kungsleden, Magnus Meyer, vd Tengbom och styrelseledamot i Kungsleden och Jonas Nyrén, vd Bonnier Holding samt styrelseledamot i Kungsleden.
- Jag är väldigt glad över att vi landat i en så namnkunnig styrelse med både stort fastighetskunnande och kompetens inom finansieringsfrågor. Att Håkan Bryngelson tar ordföranderollen är särskilt roligt och jag är övertygad om att vi kommer dra nytta av hans stora engagemang och kunnande i fastighetsfrågor, säger Kungsledens vd Thomas Erséus i en kommentar.
Håkan Bryngelson. Foto: Vasakronan
Bygg/Arkitektur Jenny Mäki återvänder nu till White Arkitekter i och med att hon tar plats på byråns Göteborgskontor. Med några av Nordens mest uppmärksammade stadsutvecklingsprojekt i ryggen tar hon och byrån sikte på framtidens arkitektur – både ute i stora världen och, om Jenny Mäki själv får välja, även i Göteborg. Fastighetssverige har talat med Whites nygamla affärsutvecklare och arkitekt.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.