SSM köper samtliga aktier i Tallskogen AB av Carp Holding och E Thulin AB.
Projektet ingår som en del i Sollentuna kommuns utvecklingsområde kallat Väsjön, där det planeras för cirka 3 000 nya bostäder i blandad bebyggelse. Området är indelat i flera olika detaljplaneetapper, i de första etapperna har kommunens exploateringsarbeten påbörjats.
Inom det aktuella projektet planerar SSM att bygga cirka 220 bostäder i flerbostadshus, både som hyresrätt och bostadsrätt. Idag pågår detaljplanearbete för området.
Efter att detaljplanen vunnit laga kraft kommer områdets infrastruktur att byggas ut under en tvåårsperiod. Byggstart förväntas ske redan 2018 och en första inflyttning planeras till 2020.
- I Väsjön ser vi fram emot att kunna utveckla både hyresrätter och bostadsrätter. Sollentuna kommun har en hög ambition i utvecklingen av området. För vår målgrupp är närheten till kollektivtrafik viktigt. Vi är därför väldigt entusiastiska kring kommunens planer på linbana och ser fram emot att det blir verklighet, säger Mattias Roos, vd för SSM.
Projektet kommer att marknadsföras under namnet "Sollentuna Hills".
Mäklare för affären var Rosengren.
Bolag Storsala rustar för att ta nya steg. Nyligen blev det klart att industrikoncernen Weland investerar och kliver in som strategisk partner och delägare i bolaget. Storsalas vd Orlando Villacrez berättar för Fastighetssverige om en perfekt matchning, vad Weland tillför bolaget, synen på nuvarande ägarbild och möjligheten att ta in fler delägare framöver.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.