Söderport Fastigheter, samägt av Hemfosa Fastigheter och Sagax, förvärvar en fastighetsportfölj till ett värde av 1,8 miljarder kronor. Säljare är bolag inom Volvokoncernen.
Söderport Fastigheter, vilket Hemfosa Fastigheter äger till lika delar med Sagax har tecknat avtal med bolag inom Volvokoncernen om förvärv av en fastighetsportfölj bestående av tolv fastigheter omfattande cirka 300 000 kvadratmeter uthyrningsbar area och cirka 900 000 kvadratmeter mark för en total köpeskilling om 1,8 miljarder kronor.
Fastigheterna, vilka huvudsakligen är belägna i Torslanda, Göteborg, utgörs främst av lokaler för lager, lätt industri samt kontor. Resterande fastigheter är belägna i södra och mellersta Sverige och utgörs främst av serviceverkstäder.
Förvärvet medför att Söderport Fastigheters intjäningskapacitet ökar med cirka 100 miljoner kronor på helårsbasis, varav Hemfosas andel är cirka 50 miljoner kronor. Förvärvet är villkorat av godkännande från Konkurrensverket i Sverige. Tillträde beräknas ske under det andra kvartalet 2014.
- Detta är ytterligare en bra och intressant affär för Hemfosa, i linje med vår strategi att genomföra komplexa transaktioner på den svenska fastighetsmarknaden, säger Jens Engwall, vd för Hemfosa.
Advokatfirman Lindahl biträdde Söderport i transaktionen.
Bolag Olov Lindgren gör ett nytt förvärv i centrala Stockholm. Efter att ha adderat den 119:e fastigheten till portföljen berättar vd Frida Stannow Lind för Fastighetssverige om förvärvet och framtidsutsikterna för Kungsholmen samt hur och med vad man vill fortsätta växa i Stockholm.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.